En dröm - men finns det växlar?

Här diskuterar vi allt som har med smalspårigt modellbygge och förebilder att göra.
Olof
Inlägg: 1734
Blev medlem: fre 01 jun 2007, 21:03

En dröm - men finns det växlar?

Inlägg av Olof »

Även om jag nu håller på med en [link=http://nollan.lundarallarna.se/ringen_blog.htm]klubbana i 1:45 normalspår[/link] så har jag har en liten dröm om att bygga en liten smalspårig bana i nollan. Jag gillar tittskåp och Anders Runnholms Urbota är en fantastisk inspiration.

Men så har vi det här med utrymme. Helst skulle jag vilja få in något som tillåter rimlig trafik på ett par meter. Erfarenheten har visat att ju smalare förebildsspårvidd desto fler växlar får man plats med. En bana i 016,5 tar mindre plats än en bana i H0 eftersom förebilderna är mindre än hälften så långa och klarare snävare kurvradier. Jämför en tippvagn i nollan smalspår med en O-vagn i H0 så förstår ni hur jag tänker.

Jag har byggt en liten samling med 0-16,5 fordon. Tanken var att bygga en industribana med 750 mm förebildsspårvidd. Jag skaffade också ett par Peco 0-16,5 växlar. Tyvärr tar de för stor plats.

Därför fundrar jag på om lösningen är att gå ner i förebildsspårvidd till 600 mm. Roy C Link och [link=http://www.kbscale.com/index.html]KB-Scale[/link] som har små trevliga tippvagnar och lok i 0-14. Jag har också sett hur man kan förse dessa med Kadee koppel för omväxlande trafik. Dock verkar det inte finnas växlar att köpa för 14-mm spårvidd. Jag inte tror mig nämligen inte ha noggrannheten att bygga pålitliga växlar själv.

Nästa spårvidd jag tittat på är 12 mm (TT). Här finns bland annat Peco H0m växlar och en stor uppsättning TT växlar. Men dessa är avsedda för Schweiziskt meterspår och t.ex. Pecos växlar är 160 mm långa.

Känner ni till någon som gör växlar som motsvarar de som fanns på industribanor? Det vill säga korta växlar med kraftig radie lämpliga för korta smalspårsfordon?

/Olof
Daniel Bergqvist
Inlägg: 574
Blev medlem: ons 30 maj 2007, 09:54

Re: En dröm - men finns det växlar?

Inlägg av Daniel Bergqvist »

Vilken radie vill du ha på växlarna?

Tillig har H0-växlar med 484mm radie men det är kanske för stort? Med lite arbete så går det nog att få den lik en smalspårsväxel genom att ta bort några sliprar och ha dubbla sliprar i bredd på andra ställen. Eller kanske maskera växeln genom att lägga ballastgrus så det nära nog täcker sliprarna.

http://modellhobby.se/index.php?maincat ... 3757&img=b
http://modellhobby.se/index.php?maincat ... 3758&img=b

Mvh Daniel
Jan Frelin
Inlägg: 531
Blev medlem: fre 25 maj 2007, 20:11

Re: En dröm - men finns det växlar?

Inlägg av Jan Frelin »

Kan du bygga lok och vagnar i 0 kan du nog bygga växlar också. Det är inte så krångligt.
Tobias Ljung
Inlägg: 729
Blev medlem: ons 06 jun 2007, 15:50

Re: En dröm - men finns det växlar?

Inlägg av Tobias Ljung »

Kanske kan Werner vara något? Finns både som byggsats och färdigt, 13,3 eller 12 mm:
http://www.wernermodell.de/8.html
Bild
Olof
Inlägg: 1734
Blev medlem: fre 01 jun 2007, 21:03

Re: En dröm - men finns det växlar?

Inlägg av Olof »

Om det blir något så får det bli 12mm spårvidd. Ja det finns växlar i andra spårvidder eller går att göra själv men när jag var i Berlin i helgen så kunde jag gå in i en helt vanlig hobbyaffär och köpa TT-växlar till billig penning.

Visserligen så får jag gömma slipern under grus och 540 mm spårvidd (12 * 45) är lite smalt. Men jag tror jag kan leva med det om jag får tillförlitlig trafik utan alltför mycket arbete.

Bilden nedan visar en TT-växel överst och under den en Peco 0-16.5 växel.
Bild
Daniel Bergqvist
Inlägg: 574
Blev medlem: ons 30 maj 2007, 09:54

Re: En dröm - men finns det växlar?

Inlägg av Daniel Bergqvist »

Olof skrev: Visserligen så får jag gömma slipern under grus och 540 mm spårvidd (12 * 45) är lite smalt. Men jag tror jag kan leva med det om jag får tillförlitlig trafik utan alltför mycket arbete.

Jag hade försökt måla varannan sliper i samma färg som ballasten. Och kanske skaffat extra-slipers som jag hade limmat jämte varannan sliper för att få intrycket av bredare slipers. Om det funkar bra låter jag vara osagt, men om slipern och ballasten har samma kulör så borde den inte synas så mycket även om den inte var helt täckt av ballast.

Med vänlig hälsning
Daniel
Tobias Ljung
Inlägg: 729
Blev medlem: ons 06 jun 2007, 15:50

Re: En dröm - men finns det växlar?

Inlägg av Tobias Ljung »

Om du ska köra 12 mm så tycker jag Bemo/Shinoharas "nya" H0m räls passar bäst. Lite större slipers än TT, faktiskt nästan skalenliga för de minsta verkliga slipersen som tex vid Gyttorpbanan. Jag byggde min första bana med detta rälsmaterial. Lätt att ta bort varannan slipers. Dessutom är rälsen snyggt brunierad och därmed lätt att rostmåla.
Skriv svar