En av plåtarna är en SJ litt. CF4. Den är i stort sett byggd men där är några saker som jag inte kan klura ut.
Det ena är slutsignalhållarna. Det fanns inga med på plåten. Kan det vara så att där inte skall vara några? Verkar i.o.f. inte troligt för på de bilder jag hittat sitter där en i varje hörn.
Det andra är vattenavrinningslisterna på taket. Byggbeskrivningen beskriver bra hur de skall monteras, men jag har inte hittat någon vagn som varit utrustad med listerna.
Det största problemet är takventilernas placering. Byggbeskrivningen avslöjar inte mycket i det avseendet.
Kan det månntro finnas någon som byggt modellen som sitter inne med lösningen?
Jag börjar förstå det kloka i att ha en väl dokumenterad och specifik förebild att bygga efter. Problem av denna typ uppstår förmodligen inte så ofta då.
Bifogar några bilder på bygget.



Ventilerna som medföljer bygget. På de bilder jag sett har det varit en annan typ av ventiler. Tror de heter snäckventiler.
/Arne F