Var hittar man dubbelflänsade axellager?
Var hittar man dubbelflänsade axellager?
Sitter och ritar upp en etsplåt till en ny drivning till mina Np lok där jag ska använda dom Np-hjul som HNJ-Verkstad även sålde lösa vid nyutgivningen av Np loket. Drivningen kommer bestå av dubbla 0,4 mm plåtar i ramsidorna som lamineras och jag tänkte lagra axlarna på samma sätt som DJH´s orginaldriv, alltså med dubbelflänsade lager som skjuts upp i ramsidorna underifrån. Tyvärr går ju inte lagren från orginaldrivet att använda då det är mindre axeldiameter på dessa, kom att tänka på att MRW har lager men där fanns bara med fläns på en sida. Lagren ska alltså grovt jämfört vara som ett H, diameterna är 1/8" om jag inte minns fel. Någon som vet om det finns att få tag på sådana lager? Vill helst undvika att "lagra" axlarna direkt i ramplåtarna utan lager. Lagren behöver inte tvunget vara för 0,8-0,9 mm ramtjocklek, finns det lager med annan bredd går det ju att etsa i tjockare plåt, tunnare än 0,8 vill jag helst undvika. Men det kanske funkar och blir stabilt även med två 0,3 mm plåtar, vad säger någon mer erfaren drivningskonstruktör?
Re: Var hittar man dubbelflänsade axellager?
Kanske använda High levels hornblocks?
http://www.highlevelkits.co.uk
http://www.highlevelkits.co.uk
Deo adjuvante labor proficit


Re: Var hittar man dubbelflänsade axellager?
Tack för tips, dom från Dart Castings skulle möjligen kunna vara intressanta. Men dom ser ut att sticka ut en del i bredd utanför ramsidan jämfört med DJH´s lager. Hittar tyvärr inga måttuppgifter utöver axeldiametern för Dart Castings lager.
Re: Var hittar man dubbelflänsade axellager?
Det var därför jag funderade om inte spacesaver hornblocks från High level skulle fungera?
Deo adjuvante labor proficit


Re: Var hittar man dubbelflänsade axellager?
Men går inte det som sticker ut att fila bort?Lasse M skrev:Tack för tips, dom från Dart Castings skulle möjligen kunna vara intressanta. Men dom ser ut att sticka ut en del i bredd utanför ramsidan jämfört med DJH´s lager. Hittar tyvärr inga måttuppgifter utöver axeldiametern för Dart Castings lager.
Olof
Re: Var hittar man dubbelflänsade axellager?
Men med hornblocks blir det ju en helt annan konstruktion tyvärr.Graffen skrev:Det var därför jag funderade om inte spacesaver hornblocks från High level skulle fungera?
Re: Var hittar man dubbelflänsade axellager?
Det gör det ju säker men då blir det ju en massa jobbigt merarbete.Olof skrev:Men går inte det som sticker ut att fila bort?Lasse M skrev:Tack för tips, dom från Dart Castings skulle möjligen kunna vara intressanta. Men dom ser ut att sticka ut en del i bredd utanför ramsidan jämfört med DJH´s lager. Hittar tyvärr inga måttuppgifter utöver axeldiametern för Dart Castings lager.
Olof

Re: Var hittar man dubbelflänsade axellager?
Hej Lasse!
Behöver du verkligen dubbel plåttjocklek även vid hornblocken?
/Björn D
Behöver du verkligen dubbel plåttjocklek även vid hornblocken?
/Björn D