Sida 1 av 2
Smsp 108 teak
Postat: sön 20 sep 2009, 09:40
av 14Kjell Å Granander
Teakpanel
M Nilsson menar att man ska blanda ett antal Humbrolfärger att bli teak vilket är väldigt svårt
De flesta andra blandar en bets (spritbets) Möjliga kulörer är nästan oändligt många MEN GLÖM HUMBROL Bets löser upp den färgen om den inte har härdat i oändlig tid.
Jag har använt AKRYLfärg som grund. Herdins i Falun som gör bets gör även HOBBYfärg a' 50 ml t.ex #200 antikvit kan rekommenderas.
Liknande färg finns även under annat namn, tom. hos Ö&B som är billigare.
Försök alltså inte att betsa en lackfärg typ Humbrol. Här gäller AKRYL.
Det som skiljer är att akrylen liknar vitlim och kan inte lösas när det en gång har härdat vilket går fort när vattnet har dunstat
Grejerna finns att köpa i närmaste färghandel.
14 Kjell Granander
Re: Smsp 108 teak
Postat: sön 20 sep 2009, 11:26
av Ola Ahlström
"MEN GLÖM HUMBROL", varför det?
Förvisso är sätten att måla en teakimitation många. Själv praktiserar jag en variant av den som beskrivs i senaste nummert av Smalspårigt och är, om jag får säga det själv, nöjd med reesultatet. Blir därför en aning förvånad av inlägget ovan särskilt som jag sett M Nilssons modeller i verkligheten och dess teakutseende. Men som sagt, sätten är många. Waggonfabrikens metod rekomenderas.
/Ola (med risk att jag totalt missförstått inlägget)
Re: Smsp 108 teak
Postat: sön 20 sep 2009, 12:20
av Ringe
Som ivrig besökare på alla mj-tillstälningar som jag kan komma till både i och utanför landets gränser vill jag kunna se vad alla olika "recept" kan ge för resultat! En direkt uppmaning är därför att ni ska visa upp era alster!
Om ni visar era metoder att bygga modeller och dom resultat dom ger så kan jag prova, och sedan bestämma vad jag tycker är det byggsätt som jag vill använda. (bästa metoden - den jag klarar av).
Finns det någon fysikalisk grej som att färgen först torkar för att sedan sakta härda och att den därefter kan vara grund till fortsatt målande, då bör det nog beskrivas i beskrivningen.
Med risk att jag totalt missförstått hela tråden.
Re: Smsp 108 teak
Postat: sön 20 sep 2009, 15:59
av bermod
Här några bilder på två olika nyanser,bägge har som grund Hunbrol 62 matt,sen är den ena behandlad med Herdins bets och det andra med någon form av teakolja som jag behandlade ytterdörren med fabr. okänt.
bermod

[/img]

[/img]

[/img]
Re: Smsp 108 teak
Postat: sön 20 sep 2009, 16:28
av 1956
Röstar på metoden du har använt dig på den korg som är på andra bilden.
/Rikard
Re: Smsp 108 teak
Postat: sön 20 sep 2009, 16:35
av loktok
Finns många recept på teakmålning.Jag har provat Mats recept som han skrev om i senaste nummert med bra resultat.
Provat ha både orange grund som ljusbeige grund innan lasering av utspädd brun/svart färg.
Sen de sista gångerna har jag använt Biltema ljusbeige primer som grund o använt Polly Scale akrylfärg utspädd penslad flera gånger.Färgerna har varit motsvarande läderbrun(humbrol nr 62) o ännu tunnare svart färg.
Bilden av CFp är med Mats recept(humrol 71 grund) BJ BCo5 vagnen med Akrylmålningen.

P.S CFp har fått målad plattform senare,inte svart som på bilden D.S
Re: Smsp 108 teak
Postat: sön 20 sep 2009, 18:59
av Håkan Grundstedt
Jag använder också Humbrol till största delen, mest för att jag är van vid dem och också för att de finns hemma. Hur jag gör och något mer exempel visas här:
http://hakang.zmn.se/index/59186.html
H

Re: Smsp 108 teak
Postat: sön 20 sep 2009, 19:57
av 1956
Samma här jag har också använt Humbrol till D133.
/Rikard

Re: Smsp 108 teak
Postat: tis 22 sep 2009, 16:40
av lars
Som synts i några Smsp "slarvmålar" jag med pensel mina teakvagnar med Humbrol matt 62 och täcker med matt klarlack. Jag är nöjd med resultaten!
Lars
Re: Smsp 108 teak
Postat: ons 23 sep 2009, 23:50
av Lasse M
loktok skrev:
Sen de sista gångerna har jag använt Biltema ljusbeige primer som grund o använt Polly Scale akrylfärg utspädd penslad flera gånger.
Har denna ljusbeige primer utgått ur Biltemas sortiment? Var där idag en sväng och hittade enbart röd och grå primer, även när jag sökte i deras databas.
Vilket artikelnummer har din Biltemaprimer?