Sida 1 av 1
KBJ - motorvagn
Postat: lör 27 dec 2008, 13:20
av Anders Johansson
Tänkte starta en byggtråd om denna motorvagn men först behöver jag lite hjälp. Har någon en ide om atrapp/modell till motorerna i vagnen. Det är troligen en 6 cyl bensindriven Fordson motor. Se bilden:

Re: KBJ - motorvagn
Postat: lör 27 dec 2008, 13:48
av Jan Frelin
Jordan's traktor (visserligen 4-cylindrig, men i alla fall?
Re: KBJ - motorvagn
Postat: sön 28 dec 2008, 12:44
av 14Kjell Å Granander
Motor?
En 6 cyl topp eller halvtopp kan väl knappast vara en Fordson. Dom fick väl nöja sig med T & A-Fordarnas sid fyror.
En firma som verkligen gjorde halvtoppar till diverse fordon var Willys-Knight. Vad det här är för motor kan jag inte direkt säga annat att det nog inte är en Ford. Det dröjde till efter kriget ~50 -53 innan Ford gjorde 6or.
14 Kjell Granander
Re: KBJ - motorvagn
Postat: tis 30 dec 2008, 14:05
av Gäst
Hej!
Jag är i samma bryderi om var man kan få tag på två dylika motoratrapper. Göran Olsson själv har uppenbarligen hittat någon lämplig motor, med tanke på att det satt en röd motoratrapp på den vagn han förevisade uppe i Skövde. (Foto kommer från WNJ´s hemsida).
Om Du läser detta Göran, så får Du gärna tipsa oss om var vi får tag på motoratrappen!
MVH / Per N
Re: KBJ - motorvagn
Postat: ons 31 dec 2008, 16:24
av Göran T
Jag har för mig att Göran O berättade för mig att det som sitter som motorattrapp på KBJ-motorvagnen är en kondensator (!) eller någon liknande elektronikkomponent.
Till sist:
Gott slut på det gamla året och ett Gott Nytt År!
/Göran T
Re: KBJ - motorvagn
Postat: fre 02 jan 2009, 10:05
av Johan Winell
Hej Anders m.fl.
Köp två sådana och skarva ihop till en 6:a, borde lura vem som helst....
[link=
http://66.241.223.134/merchant2/merchan ... uct_Count=]4 cyl - 2015[/link]
eller
[link=
http://66.241.223.134/merchant2/merchan ... uct_Count=]4 cyl - 2016[/link]
Ska du beställa så är jag gärna med och delar frakt då de har en hel del fräcka tillbehör.
VH & God forts.
Johan