Sida 1 av 1

Nyutgåva tyskt 4 m underrede

Postat: mån 11 maj 2026, 16:50
av Olof
Följande landade i mitt flöde https://www.spurnull-magazin.de/bauen/f ... erauflage/

Jag rekommenderar att ni gör en AI-översättning men här kommer en kort sammanfattning på ärans och hjältarnas språk

På 90-talet tog firma 0-Scale-Models fram modeller till tyska öppna vagnar typ Halle och tankvagnar; båda baserade på ett tyskt standardunderrede med 4-meters axelavstånd. Underredet gick också att köpa separat.

Jag köpte alla varianter och har byggt ett par modeller av svenska förebilder. Flera av de tyska vagnarna kom till Sverige tidigt tjugotal och tittar man i boken svenska godsvagnar så hittar man dem på flera ställen. Underredena var snygga och rullade bra. För mig var det ett bra sätt att börja i nollan då jag snabbt kunde få fram ett mindre tåg med goda gångegenskaper.

Modellerna har varit slut länge men nu skall firma som heter Jaffa ta fram en nyutgåva från samma formar av dessa underreden om de bara får in tillräckligt många förbeställningar. Har ingen aning om det är en pålitlig firma men jag tycker att det är ett lovande initiativ.

Bild

Re: Nyutgåva tyskt 4 m underrede

Postat: mån 11 maj 2026, 16:54
av Olof
Se också Svensk MJ-Wiki om förebilderna

Re: Nyutgåva tyskt 4 m underrede

Postat: mån 11 maj 2026, 20:30
av Sven G
Tack för info, jag vill minnas att du har beskrivit dina byggen både i tryckt form och på webben.

Re: Nyutgåva tyskt 4 m underrede

Postat: mån 11 maj 2026, 20:44
av Anders Östlund
Länk till butiken, förbeställningsrabatt, ca 57 Euro för ett rullande underrede som färdigmodell (vad jag förstår), skivhjul och hylsbuffert, för 37 Euro får man gamla buffertar och spetsekrade hjul att bygga om med.

https://www.jaffas-moba-shop.de/lasercu ... regelspur/