Sida 1 av 1

Shapeways ?

Postat: tor 17 jul 2014, 09:27
av brooktorp
Är det någon som har erfarenhet av detta företag? Tydligen är det 3D-printade modeller vilket ju har avhandlats här tidigare med dess brister och fördelar.
http://www.shapeways.com/search/tag?tag ... e-products

Re: Shapeways ?

Postat: fre 18 jul 2014, 09:28
av Olof
Om Du använder forumets sökfunktion och söker på "Shapeways" så är jag ganska säker på att Du kommer att få träff på en del trådar. Jag har själv skrivit ett par av dem.

Jag har anlitat Shapeways för att skriva ut mina egna konstruktioner och jag är överlag nöjd med det de levererat. Som konstruktör tar det en stund innan man lärt sig vad som går att göra och vad som inte går att göra.

Det finns många MJ-modeller upplagda som man kan beställa för utskrift. Tänk bara på att Shapeways inte kräver att modellen skall ha skrivits ut innan den läggs ut till försäljning. Så Du kan bli den första som testar 3D-modellen. Kolla om konstruktören/säljaren har en egen hemsida med foton på färdiga modeller. En annan sak att tänka på när man tittar i katalogen är att modellerna har en viss randning. För att få en jämn plåtyta måste man spackla och slipa. Det är naturligtvis lättare om det inte finns så mycket detaljer på modellen.

/Olof

Re: Shapeways ?

Postat: fre 18 jul 2014, 10:53
av brooktorp
Precis det svar jag var ute efter. Tack så mycket.