Sida 1 av 4

Lokstall i 1/35

Postat: sön 09 okt 2011, 16:50
av Anders R
Bra tid för modellbygge - höstmörker och så mycket regn att man måste vara född till näckros för att trivas utomhus.

Några bilder på mitt pågående lokstallsbygge:

Bild


Bild


Bild


Vänliga hälsningar från södra Lappland!

/Anders R

Re: Lokstall i 1/35

Postat: mån 10 okt 2011, 17:23
av forney
Ja du Anders, du har verkligen känsla för färgsättning och miljö! Verkligen läckert bygge! Det är bara ett fel och det är att du bor så förbålt långt bort. Det hade varit trevligt att se dina alster "live" i t.ex. N.Sandby nu i helgen som gick. Ett verkligt lyckat arrangemang i år igen!
Bygger du flyttbara enheter nu med eller är banan permanentad i bostaden?
Som sagt, mycket mycket snyggt!
Peter Nelander

Re: Lokstall i 1/35

Postat: mån 10 okt 2011, 18:11
av 1956
Instämmer, högklassigt och mycket läckert!

Re: Lokstall i 1/35

Postat: tis 11 okt 2011, 11:51
av Anders R
Stort och varmt tack för vänliga tillrop!!!

Jag håller med Peter - när jag ser bilderna från mötena längre söderut, är det ett av ytterst få tillfällen jag kan tycka att jag bosatt mig lite fel. Det är dock troligt att jag dyker upp på några möten framöver, mycket av det jag bygger är tänkt att kunna transporteras. Det största hindret just nu är att jag reser ganska mycket i jobbet och därför blir lite bekväm när det gäller att resa även på fritiden.

M v h

Anders

Re: Lokstall i 1/35

Postat: lör 15 okt 2011, 12:37
av CGO
Trevligt bygge. Det vore mig främmande att kritisera en annan modellbyggare då jag själv bygger och kritik är tråkigt men takpannorna ser ut som modernare typ än det traditionella. Dvs kuporna har åsar istället för dalar och ser ut som de levererats av den här firman som också har ett handbollslag med samma namn. Eller jag ute helt fel, detta är en norrländsk typ som inte är så vanlig söderut?
Annars är det ett underbart snyggt och trevligt bygge av en erkänt skicklig och trevlig byggare. Särskilt bensinpumpen gladde mig, väldigt fin patina. Har du Anders byggt ett diorama som "vanligt" med körsträcka runt bygget?
Vore onekligen kul att se mer.
Vänliga hälsningar "Kålle"

Re: Lokstall i 1/35

Postat: lör 15 okt 2011, 16:25
av Anders R
Hejsan C-G och tack för vänliga ord!

Vad gäller takpannorna har du helt rätt - jag använder vanlig wellpapp och det ger inte riktigt den rätta gammeldags känslan. Å andra sidan är metoden enkel, så det är en kompromiss jag kan leva med.

Lokstallet ingår i en ny anläggning, men så värst mycket längre än till lokstallet har jag inte kommit på landskapsfronten. Tittskåp och rälsläggning är dock klara, så nu är det bara det roliga kvar :-)

Vänliga hälsningar

Anders

Re: Lokstall i 1/35

Postat: lör 22 okt 2011, 19:24
av janclaesson
Hej Anders, det är väl aldrig försent att tycka till om ditt bygge? Vi träffades för ganska många år sedan då C-G hade ett möte i Stockholm då du släpat ner en del fina grejer till oss för beskådande. Mycket fina byggen dessutom, ser också nu här ditt fina lokstall. Trevligt.

Hälsningar Janne C

Re: Lokstall i 1/35

Postat: mån 24 okt 2011, 18:22
av Anders R
Hejsan Janne och tack för vänligheten!

Jodå, jag minns mycket väl när vi träffades vid CG:s möte - en himla trevlig tillställning f.ö.

Jag håller nu på med ett litet stationshus, så fler bilder kommer inom kort. Följer även dina byggen med intresse!

M v h

Anders

Re: Lokstall i 1/35

Postat: mån 24 okt 2011, 18:38
av Johanmmolin
Underbar liten vy – jag fäster mig nästan mest för vegetationen runt det fina lokstallet!

Re: Lokstall i 1/35

Postat: sön 06 nov 2011, 09:55
av Anders R
Bygget går vidare med en liten stationsbyggnad. Huvudmåtten är hämtade från stn Lövriset på Woxna-Lobonäs, men verkar funka även på en liten obskyr 600 mm bana.

Grönskan gör jag av Heki gräsmattor, kombinerat med lite tuvor från olika tillverkare, samt sea foam kombinerat med Nochs löv. Busenkelt, men ganska effektivt, i alla fall i 1/35.

M v h

Anders

Bild


Bild


Bild